Záhada blednúcej pokožky: Strácame schopnosť opáliť sa?

V tejto časti nášho blogu sa budeme zaoberať fascinujúcim javom, ktorým je strata pigmentu s pribúdajúcim vekom. Ako sme zostarli, možno ste si všimli, že naše vlasy začínajú šedivieť alebo že na koži sa objavujú biele škvrny alebo je pre vás obtiažnejšie získať opálenie. Tieto zmeny súvisia so stratou pigmentu a v tejto časti sa pozrieme na to, čo presne je pigment, ako funguje a prečo dochádza k jeho strate v priebehu rokov.

Predstavte si príbeh o čarovnom svete pod pokožkou. Ako by som mohol začať? Možno takto: V jednej malej doline medzi vrchmi kože žil melanín - tajomný obyvateľ nášho tela, ktorý bol veľmi dôležitý pre celé spoločenstvo kože. Melanín bol známy svojimi schopnosťami ochrániť ostatné obyvateľov pred nepríjemným slnečným žiarením a dodávať im rôzne odtiene farieb. Boli tu hnedookí melaníni aj modrookí melaníni - každý mal svoje miesto a úlohu v tomto farebnom svete.

melanin_sunsan

Ako už viacero z nás vie, pigment je látka, ktorá dodáva farbu našej pokožke, vlasom a očiam. V našom príbehu je hrdinom melanín - pigment, ktorý nám poskytuje ochranu pred slnečným žiarením a zároveň určuje odtieň našej pleti. Melanín je bielkovina, ktorá sa skladá z dvoch hlavných typov: eumelanín (čierny alebo hnedý) a feomelanín (žltý alebo červený). Tieto dva typy sa miešajú v rôznych pomeroch a vytvárajú širokú škálu farieb kože.

sunsan_zena 

Melanín sa tvorí v špeciálnych bunkách zvaných melanocyty, ktoré sú roztrúsené po celej epiderme - vonkajšej vrstve kože. Keď sme vystavení slnku, melanocyty začnú produkovať viac melanínu, aby chránili náš organizmus pred škodlivým ultrafialovým žiarením (UV). To spôsobuje opaľovanie - proces, pri ktorom sa naše telo snaží adaptovať na prostredie a chrániť nás pred poškodením.

Teraz sa môžeme vrátiť do sveta pod pokožkou a pozrieť sa na to, ako fungujú veci vo väčšom meradle. Ako ľudia starneme, zistili sme, že niektorí naši melanínoví priatelia sa začínajú strácať. Tvorba melanínu klesá a pigmentácia kože sa stáva nerovnomernou. Môžeme si to predstaviť ako v prípade krásnej farebnej fresky, kde sú niektoré časti očividne bledšie.

Tento proces strácania pigmentu má rôzne príčiny. Jednou z hlavných je skutočnosť, že bunky melanocytov prestávajú fungovať efektívne a produkujú menej melanínu. Okrem toho môže byť tento proces ovplyvnený faktormi ako genetika, hormonálne zmeny a vystavovanie slnku. S hormonálnymi zmenami taktiež súvisí možná strata pigmentu po tehotenstve.

melanin_sunsan_zeny

V dôsledku toho si možno v priebehu rokov všimnete škvrny na tele, ktoré sú biele alebo svetlejšie ako zvyšok vašej pleti, prípadne celkový problém s tým, ak chcete dosiahnuť opálenie na slniečku. Strata pigmentu s pribúdajúcim vekom je prirodzeným javom, ktorému nie sme schopní úplne zabrániť. Na druhej strane, zdravý životný štýl, vyvážená strava, dostatok spánku a starostlivosť o pokožku môžu pomôcť udržať náš "farebný svet" krásny a živý počas celého nášho života.

 

5 praktických tipov na udržanie zdravej pokožky a pigmentu s vekom

1) Zdravá strava bohatá na antioxidanty

2) Pravidelné cvičenie pre zlepšenie krvného obehu a dodávku živín do pokožky

3) Dostatok spánku na regeneráciu buniek a obnovu pleti

4) Hydratácia tela pitím dostatočného množstva vody

5) Vitamíny a minerály - biotín, zinok, vitamín B12 atď.