#19 Skvalán: Tajná ingrediencia pre vašu pokožku

V súčasnej dobe, keď sa čoraz viac ľudí obracia k prírode hľadajúc odpovede na svoje zdravotné a estetické otázky, nečudo, že prírodné ingrediencie získavajú na popularite aj v kozmetickom priemysle. Prírodné ingrediencie sú v tomto kontexte považované za menej invazívne, udržateľnejšie a často aj efektívnejšie. Medzi tieto zázračné darčeky prírody patrí aj skvalán – látka, ktorá si pomaly, ale isto získava svoje miesto na slnku v svete kozmetiky.

Benefity skvalánu pre pokožku sú tak rozmanité, ako je jeho pôvod. Jednou z hlavných predností skvalánu je jeho mimoriadna schopnosť hydratovať pokožku bez toho, aby zanechal mastný alebo lepkavý pocit. Skvalán má jednu, možno prekvapivú vlastnosť – jeho kompatibilitu s rôznymi typmi pokožky. Od suchej až po mastnú, od citlivej až po problematickú, skvalán sa zdá byť univerzálnym riešením, ktoré vyhovuje takmer každému. 

18

Historický prehľad skvalánu a jeho zdroje

Skvalán má dlhú a fascinujúcu históriu. Pôvodne bol získavaný z pečeňového oleja žralokov, konkrétne z druhu nazývaného skvalénový žralok. Tento žralok bol cenený pre svoj bohatý zdroj skvalánu, ktorý bol považovaný za elixír mladosti pre jeho mimoriadne hydratačné a regeneračné vlastnosti. 

Avšak s narastajúcim povedomím o ochrane morského života a udržateľnosti sa pozornosť obrátila na hľadanie alternatívnych zdrojov skvalánu. To viedlo k objaveniu možnosti získavania skvalánu z rastlinných zdrojov, ako sú olivový olej, cukrová trstina a dokonca aj amarantové semienka. Tieto metódy poskytujú ekologicky udržateľnejšiu a etickejšiu alternatívu k tradičnému získavaniu skvalánu.

20

Olivový olej je jedným z najpopulárnejších a najdostupnejších zdrojov skvalánu. Olivy obsahujú prirodzene vysoké množstvo skvalénu, ktorý sa počas procesu hydrogenácie premieňa na skvalán. Táto metóda je nielen udržateľná, ale olivový olej poskytuje aj vysokokvalitný skvalán, ktorý je obzvlášť vhodný pre citlivú a suchú pokožku.

Cukrová trstina je ďalším rastlinným zdrojom, z ktorého sa môže získavať skvalán. Tento proces zahŕňa fermentáciu cukrov z cukrovej trstiny na skvalén, ktorý sa následne hydrogenáciou premení na skvalán. Tento spôsob získavania je významným krokom smerom k udržateľnosti, keďže využíva obnoviteľné zdroje.

Napriek tomu, že skvalán možno získať z morských živočíchov, tento spôsob je čoraz menej obľúbený kvôli etickým a environmentálnym obavám. Súčasný trend v kozmetickom priemysle sa uberá smerom k udržateľnejším a etickejším zdrojom, čo je trend, ktorý vítame s otvorenými rukami.

Rozdiel medzi skvalénom a skvalénom

Je dôležité rozlišovať medzi "skvalánom" a "skvalénom". Hoci sa tieto termíny často používajú zameniteľne, existuje medzi nimi zásadný rozdiel. Skvalén (s koncovkou -én) je nenasýtený uhľovodík, ktorý sa prirodzene vyskytuje v mnohých rastlinách a živočíchoch, vrátane ľudskej pokožky. Na druhej strane, skvalán (s koncovkou -án) je hydrogenovanou formou skvalénu, čo znamená, že je stabilnejší a vhodnejší pre použitie v kozmetických prípravkoch. Práve táto stabilná forma skvalánu sa stala tak obľúbenou v starostlivosti o pokožku.

17

Výhody skvalánu pre pokožku

Hydratačné vlastnosti skvalánu

Skvalán je ako oáza v púšti pre vašu pokožku. Jeho schopnosť zadržiavať vlhkosť je porovnateľná s tým, ako kaktus zachováva vodu uprostred horúcej, suché púšte. Táto ingrediencia vytvára na povrchu pokožky tenký, ale silný film, ktorý zabraňuje úniku vlhkosti do okolitého prostredia. Vďaka tomu je pokožka neustále hydratovaná, pružná a svieža.

Antioxidantické účinky a boj proti voľným radikálom

Predstavte si voľné radikály ako malé, neviditeľných lúpežníkov, ktorí sa snažia ukradnúť zdravie vašej pokožky. Skvalán v tejto bitke stojí na vašej strane ako odvážny strážca, ktorý ich neúnavne odháňa. Jeho antioxidantické účinky chránia pokožku pred škodlivým vplyvom týchto lúpežníkov, čím zabraňujú predčasnému starnutiu a udržujú pokožku mladistvú a žiarivú.

19

Podpora regenerácie pokožky a účinky proti starnutiu

Skvalán je ako časový stroj pre vašu pokožku. Pomáha obrátiť hodiny späť tým, že podporuje regeneráciu buniek a obnovuje stratenú pružnosť pokožky. Odstraňuje staré, poškodené bunky a podporuje rast nových, zdravých, vďaka čomu vaša pokožka, vyzerá vždy čerstvo a živo.

Skvalán pre citlivú a aknóznú pokožku: ako môže pomôcť?

Skvalán je ako najlepší priateľ pre citlivú a aknóznú pokožku. Je to preto, že má mimoriadne jemné zloženie, ktoré nevyvoláva podráždenie ani zápaly. Naopak, jeho protizápalové vlastnosti môžu pomôcť upokojiť pokožku a zmierniť prejavy akné. 

IMG_6854

V závere, skvalán nie je len obyčajnou ingredienciou vo vašich kozmetických produktoch. Je to kľúč k hydratovanej, žiarivej a mladistvej pokožke. Jeho schopnosť bojovať proti voľným radikálom, podporovať regeneráciu a byť šetrný aj k najcitlivejšej pokožke ho robí nepostrádateľným pomocníkom v starostlivosti o krásu. Pripojte sa k tým, ktorí už objavili tajomstvo skvalánu, a doprajte svojej pokožke tú najlepšiu starostlivosť, akú si zaslúži.

U nás nájdete skvalán ako jednu z hlavných zložiek nášho produktu Sunkissed face cream, vďaka ktorému bude vaša pokožka vyživená a opálená počas jednej noci.