#15 To je skutočná sila SPF!

Vitajte späť na našom blogu!

Deň za dňom sa snažíme podeliť o múdrosti a užitočné informácie, ktoré by vám mohli pomôcť v každodennom živote. Dnes sa pozrieme na niečo, čo by malo byť v každodennom arzenále každého z nás – SPF. Najprv sa pokúsime odhaliť, čo v skutočnosti SPF znamená.

SPF je skratka pre "Sun Protection Factor" alebo v preklade "faktor ochrany pred slnkom".

spf (3)Ako už názov napovedá, SPF sa týka ochrany vašej pokožky pred škodlivými účinkami slnka. Ale ako to vlastne funguje?

Predstavte si, že vaša pokožka je obrovský hrad, a slnečné lúče sú nepriateľské armády, ktoré sa snažia preraziť jeho brány. SPF je ako obrovský ochranný štít, ktorý drží za múrmi tieto nepriateľské sily. Čím vyšší je SPF, tým silnejší je tento štít. Existuje niekoľko typov slnečného žiarenia, ale dve, na ktoré sa musíme zamerať, sú UVA a UVB.spf (4)

UVB lúče sú tie, ktoré spôsobujú viditeľné popáleniny od slnka. Je to ako obrovský rytier v pancieri, ktorý sa snaží vybúrať bránu k vášmu hradu. SPF je účinný pri blokovaní týchto lúčov. 

UVA lúče sú však trochu zákerné. Sú to skôr špióni, ktorí sa preplížia cez brány a spôsobujú škody zvnútra. Spôsobujú skoré starnutie a môžu prispievať k vývoju rakoviny kože.

A SPF? No, nie všetky výrobky SPF sú rovnako účinné pri blokovaní týchto lúčov. Aby ste zabezpečili, že váš hrad - vaša pokožka - je chránený pred oboma typmi lúčov, musíte vybrať výrobok s "širokospektrálnou" ochranou. Tieto výrobky vás chránia tak pred UVB, ako aj pred UVA lúčmi a pomáhajú udržať vašu pokožku zdravú a v bezpečí.
spf (2)

Presne tak, SPF je veľa viac, než len číslo na fľaši krému. Je to váš štít, váš rytier, váš špión, ktorý vás chráni pred zákernými nepriateľmi, ktorí sa snažia poškodiť vašu pokožku. Preto je tak dôležité vedieť, čo SPF je a ako ho správne používať. Tak teda, buďte múdri, buďte informovaní a buďte v bezpečí. Vaša pokožka vám poďakuje. A nezabudnite, že aj keď je slnko skvelým zdrojom vitamínu D, jeho lúče môžu byť tiež veľmi škodlivé. Takže pred tým, ako sa vyberiete na slnko, nezabudnite na svoje SPF!